Hana Böhmová VZDĚLÁVÁNÍ PRO CANISTERAPEUTY

VZDĚLÁVÁNÍ PRO CANISTERAPEUTY

DESÍTKY ORIGINÁLNÍCH POMŮCEK

Jelikož miluji ruční práce a zároveň vynalézání, jsem autorem mnoha originálních a ručně dělaných didaktických pomůcek pro canisterapii. V rámci KUTILSKÝCH WORKSHOPŮ si můžete některé z nich sami vyrobit a je to způsob, jak se o své nápady dělím se světem.

DESET LET POŘÁDÁNÍ INSPIRATIVNÍCH WORKSHOPŮ A KURZŮ

Jsem kreativní a neustále se mi v hlavě rodí nové nápady, přístupy, hry... a bylo by dle mého názoru škoda, nechávat si je pro sebe. Proto už od samých začátků své pojetí canisterapie pomocí workshopů a kurzů šířím dál. A právě díky setkávání se s dalšími zapálenými canisterapeuty, dostávám další nápady...

PŘEDSEDKYNĚ a ZKUŠEBNÍ KOMISAŘKA JdeTo Klubu, z. s.

Je jen velmi málo nevhodných psů na canisterapii, horší je to už s lidmi... A proto jsem iniciovala založení spolku JdeTo Klub, z. s., jehož zkoušky dbají na skutečné prověření dovedností celého týmu (psa i člověka). Velkou pozornost věnujeme partnerství mezi terapeutem a jeho psem a znalosti psí komunikace. Canisterapie je o přenosu pozitivní energie, a ta proudí pouze tehdy, pokud se při ní všichni cítí dobře (terapeut, pes i klient).

JdeTo Klub, z. s. 

Tak trochu netradiční zkoušky canisterapeutických TÝMŮ

 
  • Přezkušujeme tým nikoliv pouze psa, a to formou simulované canisterapeutické praxe
  • Je pro nás důležitá souhra a spolupráce mezi psovodem a jeho psem
  • Aby canisterapie byla canisterapií, musí si ji užívat všichni přítomní – psovod, pes a klienti, a proto jsme všímaví k neverbální komunikaci lidí a psů
  • Více ke zkouškám se dozvíte na webu JdeTo.

Canisterapie má mnoho podob – od relaxace se psem až po programy, ve kterých psi předvádějí nejrůznější cviky a triky a vše mezi tím. Je tedy i velký rozdíl v tom, co by dle názorů canisterapeutů měl CT pes ovládat. Za mě je to základní ovladatelnost a zájem o spolupráci s lidmi. 

Canisterapie je ale především týmová práce. Jste to vy – psovodi a terapeuti – na kom leží břímě organizace terapie, vedení psa, komunikace s klienty, vymýšlení aktivit… Jste to vy, kdo by měl být svému psovi oporou, kdo by měl dbát na jeho bezpečnost a pohodlí, kdo jej zná nejlíp a tedy ví, jaké má přednosti a dokáže je během terapie využít a jste to i vy, kdo zná i slabé stránky svého psa a umíte se s nimi společně poprat.

Více o mém pohledu na canisterapii se můžete dozvědět v mém rozhovoru pro Pejskárium.

Již několik let nabízím začátečníkům i pokročilým možnost trénovat a učit se všem potřebným dovednostem, které jako canisterapeuti budete potřebovat. A to vše s respektem ke všem zúčastněným – ke psům, ke klientům i k vám 🙂

      • základní výchova (chůze na prověšeném vodítku, přivolání, odložení) 
      • komunikace se psem (často beze slov a nátlaku – tato metoda pomůže i mírně bojácným nebo nejistým psům)
      • psí řeč (je dobré vidět, co vám říká váš pes)
      • práce s kolektivem klientů (od miminek po umírající)
      • individuální canisterapie (od miminek po umírající)
      • učení krok za krokem (triky, cviky, včetně různých metod výcviku psů od zachycení, přes navádění až po tvarování; jak pracovat krok za krokem s klienty)
      • jak se vymýšlí a realizují hry a aktivity s klienty ve všech možných variacích (od přímého zapojení psa až po aktivity o psech bez psů)
      • relaxace s klientem (nejsem příznivcem polohování, ale přesto do repertoáru canisterapeuta by měla patřit i klidná práce a práce, kdy pes má možnost pracovat samostatně bez našeho zasahování)