Hana Böhmová EXTRA PRO BOJÁCNÉ PSY

EXTRA PRO BOJÁCNÉ PSY

Strach je zcela přirozená a pro přežití nezbytná emoce. Ale někdy se i ty nejpřirozenější věci nahromadí nebo zvrhnou natolik, že nám začnou komplikovat život nad únosnou míru. 

Má strach váš pes vrozený? Nebo jde o naučené vzorce chování získané od matky v útlém štěněcím věku? Nebo váš pes prožil nějaký traumatický zážitek? Původně malý strach nabývá na síle? Ať už je příčinou cokoliv, věřte, že můžete pro svého psa mnoho udělat. A že těch strachů je – od strachu ze zvuků až po strach vyjít ven ze dveří.

Pravdou je, že jelikož emoce prakticky neovládáme (naše tělo spouští emoční kaskádu bez ohledu na náš názor a pro psy to platí také), bývá obtížné se mnohých strachů zcela zbavit. Máme k dispozici mnoho nástrojů, kterými můžeme emoční reakci zmírnit (management, protipodmiňování, postupnou desenzitizaci, zaplavení, operantní podmiňování…). Ale i kdyby se to přes veškerou snahu nepovedlo, zle pomoci i tak, že budete v očích svého psa pracovat na tom, abyste pro něho byli oporou a synonymem pro bezpečí. Díky tomu snáze překoná obtížnou situaci. Se zvládáním emocí pomohou i uklidňující strategie a rituály. 

Pracovat s bojácným psem není nic jednoduchého. Na jednu stranu můžete cítit vztek, protože vám komplikuje život, protože s ním prakticky nikam nemůžete. Protože to jeho chování je zkrátka nemožné… Na druhou stranu často cítíte bezmoc a smutek, když nevíme, jak to trápení rozklepaného klubíčka zmírnit nebo ukončit. Není třeba se za takové emoce stydět, jsou zcela oprávněné. A mě nezbývá než doufat, že nástroje a postupy, které se spolu naučíme, vám vrátí radost ze společného života v tom našem reálném světě 😀

Akce extra pro bojácné psy jsou určeny pro všechny, které zajímá téma PREVENCE a ŘEŠENÍ psích strachů a úzkostí.  Vítáme všechny věkové kategorie psů – štěňátky počínaje a starými psy konče. Zapomeňte na mylné přísloví, že „starého psa novým kouskům nenaučíš“. Naučíš, a to v každém věku (nikdy není pozdě) 🙂

Konkrétní NÁPLŇ AKCE přizpůsobuji účastníkům – jejich problémům, přáním a aktuálním schopnostem a možnostem. Každá akce je tak trochu jiná a nikdy není na škodu si je dopřát víckrát. Nicméně základní program více méně zůstává stejný, mění se především obtížnost tréninkových výzev:

 • jak bojovat se psími strachy (postupná desenzitiace, zaplavení – v jemné formě, protipodmiňování, operantní trénink krok za krokem – např. odměňování bezpečím za statečnost)
 • jak zvyšovat psí sebevědomí (psí hlavolamy, trénink triků, překážkové dráhy, balanční cvičení…)
 • jak rozumět svému psovi (psí komunikace v teorii i praxi; stres – jeho příčiny a vliv na chování psa)
 • jak uklidnit psa (copingové strategie, bariéry, výživové doplňky, rituály, užitečné cviky…)
 • jak budovat důvěru svého psa (trénink ke spolupráci, právo říci NE a STOP…)
 

Veškeré aktivity budou individuálně přizpůsobeny vašim aktuálním možnostem a schopnostem. Budu se v rámci možností snažit, aby nebyla překračována reaktivní vzdálenost vašeho psa v případě strachu z lidí a jiných psů (samozřejmě vás budu učit i tyto situace zvládat). Přesto prosím zvažte, zda účast na takové akci by pro vašeho psa nebyla extrémně stresující. V takovém případě je zde možnost zúčastnit se jako divák bez psa. Pokud by totiž váš pes v novém prostředí (ani po delší aklimatizaci, kterou mu ráda dopřeji) nebyl schopen žrát a soustředit se na vás, budou naše možnosti značně omezené.  

Jsem ráda, pokud se na výchově psů podílí více rodinných příslušníků, a proto jsou vítáni. Obvykle počítám s tím, že s jedním psem přijedou dvě osoby. Pokud byste rádi, aby se zúčastnilo více rodinných příslušníků, prosím uveďte to do přihlášky. Nejedná se o dětské akce! Děti se mohou účastnit, avšak pouze v doprovodu osoby starší 18ti let. Mládež (15 – 17 let) se může účastnit samostatně pouze s písemným souhlasem rodičů. Text souhlasu Vám zašlu na vyžádání e-mailem. 

DOPORUČENÁ VÝBAVA

   • pes nebo psi v libovolném množství
   • doporučuji PŘEPRAVKU či nějakou BOUDIČKU nebo KLEC, kam psa odložíte, když nebude cvičit a kde bude moci nerušeně odpočívat (hodí se i do chatky nebo stanu)
   • dávám přednost tomu, aby pes měl POSTROJ, aby se neškrtil ani v případě, že tahá na vodítku – v žádném případě stahovací či kovové obojky prosím (ani jiné mučící vynálezy)!
   • VODÍTKO (jedno klasické cca 1,5 m a jedno dlouhé 5 až 10 m – ke cvičení bude nevhodné vytahovací)
   • motivační HRAČKY (ideální je nějaký pešek nebo plyšák na provázku, balónky a pod.)
   • PAMLSKY (na množství a kvalitě nešetřete; mělo by se jednat o něco, po čem se Váš pes může utlouct a snadno a rychle to zblajzne; možnost dokoupení bude určitě i v místě
   • BATERKA (při cestě na záchod za temné noci ji určitě uvítáte)
   • notýsek a psací potřeby (pro případ, že si budete chtít nějaké dobré nápady poznamenat nebo nakreslit
   • ! doporučuji holínky !, VLASTNÍ VENKOVNÍ ŽIDLIČKU, deštník a pláštěnku … (dosud neumím poručit větru a dešti)
   • VHODNÉ OBLEČENÍ (neexistuje špatné počasí, pouze nevhodně oblečený účastník)!!!

Během akce budeme společnými silami natáčet. Veškerý natočený materiál vám po skončení tábora zašlu přes Úschovnu ke stažení, takže si budete moci připomenout, co jsme dělali.

DŮLEŽITÉ NA ZÁVĚR

Cvičí se za každého počasí. V případě vytrvalého deště bude možné částečně cvičit i uvnitř. Háravé fenky se pobytu mohou zúčastnit, ale musíte počítat s jistým omezením. Psi, kteří budou na táboře přítomni, ať už budou cvičit nebo ne, musí mít povinné očkování dle platného zákona (s výjimkou štěňat). Psovod je odpovědný za škody způsobené psem (tedy i za případné úrazy např. pokousání) a je povinen dodržovat pokyny pořadatele. Všichni se účastní tábora na vlastní nebezpečí a jsou povinni mít po celou dobu tábora v areálu své psy pod dohledem. Volné pobíhání psů bez dozoru nebo ve chvíli, kdy to druhým bude nepříjemné (např. bojácný pes se špatnými zkušenostmi), nebude tolerováno. V tomto směru prosím o empatii. Mimo areál je dostatek prostoru pro venčení a vylítání. Děkuji za pochopení.

NENAŠLI JSTE?

Není-li aktuálně vypsán žádný termín akce extra pro bojácné psy , můžete si požádat o upozornění na propozice, jakmile budou k dispozici nebo si tak trochu objednat akci na míru vyplněním formuláře 🙂

Například: 723 367 923 nebo +420 723 367 923
Pro speciální přání je vyhrazena následující kolonka 😀