Hana Böhmová ÚVOD – O MĚ

ÚVOD – O MĚ

MOJE KVALIFIKACE

VÍCE NEŽ 450 INDIVIDUÁLNÍCH KONZULTACÍ

osudy, příběhy, emoce, naslouchání, naděje, spolupráce... do každého setkání dávám maximum

VÍCE JAK 16 LET V ROLI PSÍ INSTRUKTORKY

vedení seminářů, kurzů, táborů... to jsou tisíce hodin zkušeností, stovky psů a desítky přátel

MOJE PRÁCE

UČÍM, JAK UČIT A VYCHOVÁVAT PSY, aby se Vám spolu s nimi dobře žilo a pracovalo. UČÍM, JAK SE SE PSY DOMLUVIT, neboť jsme přeci inteligentní a komunikativní tvorové. UČÍM, ŽE SE MÁME OD PSŮ CO UČIT – naslouchání, plné pozornosti, rychlému rozhodování, řeči těla…

    • Jsem optimista, neboť věřím, že každý problém má své řešení a že vychovat svého psa se naučí každý. Za tímto účelem srším nadějí a téměř nekonečnou trpělivostí :). Dále se domnívám, že je lepší se problémům smát, než nad nimi brečet. Na problém to nemá vliv prakticky žádný, ale v tom prvním případě máme alespoň lepší náladu.
    • Jsem dobrodruh, který miluje výzvy a jen tak se něčeho neleknu (moje jizvy mluví za vše). Jestli mne chcete potěšit, postavte mne před vážně těžký a složitý problém.
    • Jsem kreativní, takže při mých výukových metodách se budete bavit nebo se vám budou třást kolena, jelikož razím zásady „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ a škola jedině „zážitkem a hrou“. Pokud tedy zrovna nejste v takovém psychickém stavu, že potřebujete hlavně uklidnit 😉
    • Jsem empatická, moje pochopení pro vaše obtíže a soucit s vaším psem je součástí všech poskytovaných služeb. Ostatně ve většině psích problémů jsem si osobně „vymáchala čumák“, takže vím, o čem mluvím 🙂
IMG_1930
Fidorka ve výskoku
DSCN5465
Mája mžourá

MOJE SMEČKA

Moje smečka jsou tři čivavy. Kamilka, Mája a Fidorka. Dokonce jsem i majitelem chovatelské stanice Handa Bear, nicméně chov není mou prioritou a aktuálně ani jedna z mých holčiček není s to mít štěňátka. Své místo zde moje čivavy mají, protože jsem si s nimi vyzkoušela kde jakou psí disciplínu a byly a jsou mými učitelkami:

KAMILKA (Camilla Jolly Pixie – 2007 – 2021) byla „zen“ čivava. Měla schopnost proplouvat životem bez nějaké větší námahy. Díky ní jsem se stala odborníkem na motivaci, trénink krok za krokem (rozuměj na „blbuvzdorné“ tréninkové plány) a …. Ještě jednu vlastnost měla. Dokázala člověka přimět k neuvěřitelnému úsilí tím, že nedělá nic 😉 A to jsem se od ní také naučila – zkrátka si počkám a obvykle se dočkám. Takže mě naučila práci s tichem.

MÁJA (Amaja Handa Bear – 2008 – 2023) byla čudlík se stále dobrou náladou. Jenže, když jí byly tři roky, tak jí napadl pes a pošramotil jí natolik, že měla doživotně chromou levou zadní. Díky ní jsem se naučila jak pracovat se psem, který se bojí (i se svým vlastním strachem) a vím toho celkem dost o dog fitness.

FIDORKA (Dafne U Růže – nar. 2017) je moje životní výzva, jak se sžít se psem tak odlišného charakteru, který se skládá z vysoké energie, agrese a neústupnosti. Fidorka mi dala lekci práce s reaktivním psem a zároveň velkou školu na téma bezpodmínečné lásky. 

LENTILKA (Darinka z Třebaňského údolí – nar. 2019) je citlivé zvířátko, které potřebuje více času si na všechno zvyknout. Na všechno a zejména na nárazové zvuky. Neustále mě učí, jak důležité je zachovat klid, udržet své nervy na uzdě a neporušit naši vzájemnou důvěru. Aneb tlakem nic nezískáš – leda tak pravý opak, než který chceš – například nezastavitelné štěkání. Ale jinak je to čivava za odměnu – stále usměvavý diblík až k zbláznění roztomilá…

MIŇONKA (Kira Minie Dancing Angels – nar. 2023) je zkrátka štěněcí rozjívení diblík 🙂 Takže teprve uvidíme, co přišla naučit.

MOJE VZDĚLÁNÍ – MILNÍKY

Samozřejmě, že jsem za ta léta své psí profese absolvovala nespočet velmi zajímavých a podnětných seminářů od zkušených až světoznámých instruktorů jak z Čech, tak ze zahraničí, na různá témata práce se psy. Ale jedna věc je umět cvičit psy – to je, věřte mi, snadné. Ovšem ta druhá a mnohem náročnější disciplína je učit jiné lidi, jak cvičit psy. Takže mi dovolte zmínit několik pro mne důležitých milníků na této mé cestě:

VÝCVIK ZÁŽITKOVÉ PEDAGOGIKY Prázdninové školy Lipnice (2017)

Tento kurz tak říkajíc „učesal“ moji pedagogiku a obohatil ji o další nástroje, čímž ovlivnil zejména mé vícedenní akce. Těmi nástroji jsou hry bez psů, ale vlastně o psech a o nás psovodech.

Každá aktivita se psem i bez něho se pro mne stala prostředkem, jak účastníky akcí naučit co nejvíce a propojit teorii s praxí a praxi s každodenním životem. 

Zároveň jsem si uvědomila sílu příběhů, dramatizace a imaginace – a to vše v mé práci najdete.

 

KRIZOVÁ INTERVENCE: Systematický přístup při práci s krizí (2018)

Při své práci zažívám mnoho situací, které jsou extrémně emotivní nebo se setkávám s klienty, jejichž chování, jednání a přemýšlení je značně ovlivněno dlouhodobým stresem. Díky tomuto kurzu se cítím přeci jen jistější, jak poskytnout tak říkajíc první psychologickou pomoc, když už se ocitnu v první linii. 

Kromě toho mne kurz obohatil o mnoho metod, které najdou své využití i tehdy, kdy nejde o krizi: hledání zdrojů, normalizace pocitů, aktivní naslouchání, škálování, práce s experimentem nebo se zázračnou otázkou, cyklické dotazování… Zkrátka je toho mnoho, jak můžeme společně vybřednout z problémů včetně těch psích. 

Musím vyzvednout i velmi osvěžující zážitkovou formu vedení kurzu, což obohatilo i můj repertoár výukových nástrojů.

CHICKEN CAMP (2014)

Tohle byla akce, na kterou ráda vzpomínám. Bylo zajímavé zkusit cvičit pomocí klikru i jiné zvíře, než je pes.

Ale co budu vykládat, mrkněte na video 😀

AKADEMIE PRO INSTRUKTORY (2018/2019)

Od května 2015 do července 2019 jsem působila jako instruktor ve Psí škole KOIRA. Za svůj největší počin a životní zkušenost, kterou jsem absolvovala v rámci tohoto trenérského seskupení, bylo jednoznačně uspořádání Akademie pro instruktory se zaměřením na výchovu a řešení problémového chování psů. 

Nic vám tak nesrovná myšlenky a znalosti v hlavě, jako když je předáváte dál 🙂 A to je něco, co mne baví a v čem chci pokračovat.

UCELENÝ ZÁKLAD FACILITACE (2019)

Komunikace není od jakživa moje silná stránka, a proto jsem hledala někoho, kdo by mě naučil vést rozhovory. Kdo by mě naučil klást klientům všetečné otevřené otázky, být soustředěný teď a tady a dokázat rozhovor pouze kormidlovat a nebo taky vůbec ne. 

A to vše jsem našla v tomto kurzu – takže vřele doporučuji: https://www.edutica.cz/

LEKTOR AKADEMIE PRO PSÍ INSTRUKTORY ve JdeTo Team, v. o. s. (2020 až dosud)

Musím říci, že nic vás tak profesně neposune, jako když to začnete učit. Musela jsem si srovnat v hlavě milióny myšlenek a vyladit stovky přístupů, které neustále piluji v kontaktu se svými kolegyněmi Petrou Marečkovou a Terezou Hoření a s účastníky Akademie. Je to zkrátka jízda. Jízda vzhůru, která mě neskutečně baví, protože je to tvůrčí, neboť nikdo touto cestou v ČR ještě nešel, takže vše vyrábíme a vymýšlíme od začátku. To je něco pro mě – miluju totiž výzvy 😀

No a dokonce jsme se naučili učit efektivně a proaktivně i online.

PŘEDSEDKYNĚ SPOLKU JdeTo Klub, z. s. (2016 až dosud)

Tento spolek je zhotněním mých vizí. Jednak šířit filozofii terapie za asistence zvířat, dle které by se během terapie měli všichni přítomní cítit dobře (klienti, terapeut, pes – zvíře, personál…). Ale hlavně budovat komunitu stejně zapálených a smýšlejících lidí, které mi pomáhají šířit. 

A věřte mi, že vás nic neposune tak, jako spolupráce s inspirativními lidmi.